Novinky na našem portálu:


LED světla jako náhradní zdroje světla - přístup při pravidelné technické prohlídce
12.06.2024
Norbert GROSSER, Ing.
Dobrý den kolegyně a kolegové,
je to již delší dobu co MD vydalo cestou ISTP tzv. "Souhrnnou informaci z MD ohledně registrace a schvalování vozidel " - dále jen "dokument". Dokument je k nalezení v ISTP sekce : "MD Informace" a byl zveřejněn v ISTP 13.01.2023. Domnívám se, že tomuto dokumentu je třeba ze strany kontrolních techniků věnovat pozornost a to zejména znění jeho bodu g) kde se uvádí:
Provedení technické kontroly v případě náhradních zdrojů LED světla:
V případě, že je na vozidle umístěna náhradní konstrukční část, zdroj světla LED, pak je podmínkou, aby tento náhradní zdroj byl označen štítkem, a to buď na světlometu, nebo v motorovém prostoru v blízkosti světlometu. Tento štítek musí obsahovat, mimo jiné, číslo schválení (číslo schválení ČR nebo číslo schválení KBA/ABE). S výjimkou kontroly označení zdroje světla probíhají všechny ostatní kontrolní úkony beze změny.
Dokument informuje o možnosti výměny původního zdroje světla za zdroj světla LED - schválený pro vozidlo jako konstrukční část nebo výbava vozidla. Bohužel ještě dnes jsou kontrolní technici , kteří o tomto dokumentu nic nevědí a tím netuší, že je použití LED zdroje světla u schválených konstrukčních částí v ČR již možné. Jednou z podmínek však je použití LED zdroje světla schváleného pro konkrétní vozidlo a umístění (vylepení) "štítku" (je součást balení LED žárovek) o použití schváleného zdroje světla LED buď na světlometu , nebo v motorovém prostoru v blízkosti světlometu. Dle konzultace na MD je v současné době držitelem schválení konstrukční části vozidla nebo výbavy LED zdrojů světel společnost OSRAM Česká republika s.r.o.. Informace o LED zdrojích světla a a jejich kompatibilitě pro jednotlivá vozidla najdete na následujících webových stránkách společnosti OSRAM: https://www.osram.cz/am/night-breaker-led.jsp
S pozdravem
Grosser Norbert

Online testy - procvičování testových otázek je nyní k dispozici
14.05.2024
Andrea CHVALOVÁ, Bc
Dobrý den, nyní si můžete na našich stránkách v sekci online kurzů trénovat testové otázky ke zkouškám a přezkoušení.

Nové otázky ke zkouškám a přezkoušení k 5.1.2024.
05.01.2024
Andrea CHVALOVÁ, Bc
Vážení kolegové, na stránkách Ministerstva dopravy jsou již k dispozici otázky k základním a prohlubovacím kurzům. Naleznete je také v jednotlivých záložkách s názvy kurzů zde, na stránkách www.stkcz.cz. Poté je lze procvičovat na nistp.mdcr.cz
Brzy budou otázky také k dispozici v sekci - online testy.

Revize tabulky "Jak na měření emisí u vozidel s historickou původností"
05.11.2023
Norbert GROSSER, Ing.
Dobrý den kolegyně a kolegové,
na základě konzultace s pracovníky MD jsme provedli revizi tabulky s přehledem "Jak na měření emisí u vozidel s historickou původností". Tabulku si lze stáhnout u všech školení pro kontrolní techniky STK a SME.

S pozdravem
Team střediska školení STK CZ a
Grosser Norbert
vedoucí Technické zkušebny vozidel STK CZ

Informace MD o zákonných změnách platných od 1.9.2023- historická a sportovní vozidla
27.08.2023
Norbert GROSSER, Ing.
Dobrý den kolegyně a kolegové,
předpokládám, že jste již všichni zaznamenali že od 1.9.2023 budete provádět i technické prohlídky historických vozidel. No a právě v této souvislosti MD vydalo informaci s názvem: Zákonné změny od 1.září 2023-historická a sportovní vozidla. Informace určitě neobsahuje odpovědi na všechny Vaše otázky kolem realizace technických prohlídek historických vozidel, ale i tak je dobré o ní vědět.

Informace je umístěna u všech druhů školení, která organizujeme (kromě školení ISTP )a současně jí naleznete v ISTP v sekci "MD Informace".
S pozdravem
ing.Grosser Norbert
vedoucí "Technické zkušebny vozidel STKCZ".